・• . habånina 23 . •・

mienso cza żreć l|i|!|i|l korzenie-> http://www.habanina.forka.eu/index.php


#1 2007-10-07 09:57:54

sajkou

http://saikouwnawiasie.w.interia.pl/domokun4.gif • ojciec dyrektór

5738609
Skąd: skądinąd
Zarejestrowany: 2007-08-31
Posty: 117
Punktów :   
WWW

nikt nie wie czym jest prawda

Osobiście twierdze że każdy ma swoją prawdę bo każdy myśli świat.

a tu ''rzeczy'' z wikipedii i innych znanych mi źródeł wiedzy powszechnej o rodzajach prawdy:

Prawda – cecha wypowiadanych zdań, określająca ich zgodność z rzeczywistością. Problem zdefiniowania tego pojęcia trapił filozofów od starożytności. Klasyczna definicja prawdy pochodzi od Arystotelesa i jest to zgodność sądów z rzeczywistym stanem rzeczy, którego ten sąd dotyczy.

Prawda to jedna z dwóch podstawowych wartości logicznych. Drugą jest fałsz. W logice matematycznej prawda jest jedynie symbolem, nie ma żadnego głębszego znaczenia. W mowie potocznej oraz w logice tradycyjnej prawda to stwierdzenie czegoś, co miało faktycznie miejsce lub stwierdzenie nie występowania czegoś, co faktycznie nie miało miejsca. Wyrażenie zawsze prawdziwe, z powodu swojej konstrukcji logicznej, to tautologia.

Prawda materialna – zgodna ze stanem faktycznym, weryfikowalna na drodze empirycznej lub postępowania dowodowego (sądowego) wiedza na temat otaczającego nas świata materialnego – jego obiektów i zdarzeń. Są to takie konkrety jak niezaprzeczone twierdzenia, domniemania i dowody, które można przed sądem wykazać i udowodnić.

Definicja arystotelesowska

Arystoteles tak próbował przybliżać istotę prawdy w swojej Metafizyce:

    powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem, powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą.

Definicja ta (zwana dziś korespondencyjną definicją prawdy) oznacza, że

    dane zdanie A jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy stan faktyczny opisany przez zdanie A ma rzeczywiście miejsce,

tzn. zdanie 'Ala ma kota' jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy Ala rzeczywiście posiada jakiegoś kota.

Przez wieki filozofowie nie potrafili znaleźć definicji prawdy, która z jednej strony byłaby formalnie poprawna (nie prowadziłaby do sprzeczności), a z drugiej adekwatna czyli bliska nieścisłemu, potocznemu rozumieniu słowa "prawda".


Definicja św. Tomasza

Klasyczna koncepcja prawdy jest najlepiej przedstawiona u Św. Tomasza z Akwinu. Słowo „prawda” może być rozumiane trojako:

    * metafizycznie – verum est id, quod est. (Prawdą jest to, co jest.) Prawdziwe jest to, co istnieje. Prawda jest zamienna z bytem. Każda rzecz, o ile istnieje, jest prawdziwa. Prawda jest transcendentalium.
    * teoriopoznawczo – verum est adaequatio intellectus et rei. Prawda zachodzi wówczas, jeżeli to co jest w naszym intelekcie jest zgodne z rzeczywistością.
    * logicznie – verum est manifestativum et declarativum esse. Wszystko co wskazuje na prawdę, ukazuje ją, prowadzi do niej.


Definicja Tarskiego

Jedna z takich prób została przedstawiona w XX wieku przez polskiego logika Alfreda Tarskiego, choć miała ograniczony zasięg - odnosiła się mianowicie wyłącznie do języków formalnych.

Tarski określił prawdę jako pewną cechę zdań, wyrażalną jednak w języku zewnętrznym (czyli w metajęzyku) wobec języka, w jakim wypowiadane są owe zdania. Definicja Tarskiego zastosowana do języka polskiego byłaby nieskończoną koniunkcją zdań typu:

    * Trawa jest zielona wtedy i tylko wtedy, gdy TRAWA JEST ZIELONA,
    * Jan kocha Anię wtedy i tylko wtedy, gdy JAN KOCHA ANIĘ,
    * Wiki jest wspaniałą technologią wtedy i tylko wtedy, gdy WIKI JEST WSPANIAŁĄ TECHNOLOGIĄ,

przy czym "wtedy i tylko wtedy" jest spójnikiem logicznym, a nie wyrażeniem języka polskiego, natomiast zdania pisane dużymi literami są wyrażeniem pewnego stanu faktycznego i również należy je traktować jako zdania nie wypowiadane w języku polskim (można je traktować na przykład jako formuły logiczne).

Antynomia kłamcy nie ima się tej definicji, gdyż zdanie "ja kłamię" byłoby zdaniem nie z języka polskiego, lecz właśnie z owego zewnętrznego języka, opisującego stan faktyczny i jako takie nie podlegałoby definicji Tarskiego.

Definicja Tarskiego odnosiła się jedynie do języków formalnych (do których język polski się nie zalicza) i była konstruowana nie tyle przez nieskończoną koniunkcję, co przez indukcję.


鬼さんこちら手の鳴る方へ

Offline

 

#2 2007-10-10 17:51:09

nauank

http://saikouwnawiasie.w.interia.pl/chicken.gif haba haba

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 27
Punktów :   

Re: nikt nie wie czym jest prawda

nie kłam ;p


Offline

 
`Obecnie obowiązująca definicja mięsa: - mięśnie szkieletowe ssaków i ptaków uznane za zdatne do spożycia przez człowieka wraz z przyległą tkanką, gdzie ogólna zawartość tłuszczu i tkanki łącznej nie przekracza przyjętych wartości, i kiedy to mięso stanowi składnik innego produktu spożywczego.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wargaming.pun.pl www.sm2013.pun.pl www.siatkarkiwislakrakow.pun.pl www.lorien.pun.pl www.f1game.pun.pl